Zazelenanie na jar - kľúč k zdravej a úrodnej pôde

Jar je obdobím, keď sa príroda prebúdza. Začína sa nový cyklus života. Pre poľnohospodárov a záhradkárov jedinečná príležitosť podporiť zdravie pôdy a vytvoriť predpoklady pre dopestovanie bohatej úrody. Jedným zo základných krokov v tomto procese je zazelenanie – technika, ktorá zohráva dôležitú úlohu nielen pre rastliny, ale aj pre ekologickú rovnováhu. Pozrime sa bližšie na jeho prínosy pre vinohrady a ovocné sady.

Význam zazelenania

Zazelenanie je proces, pri ktorom sa do medziradí vinohradov a ovocných sadov vysievajú rôzne druhy tzv. pokryvných rastlín – tráv a bylín. Tie vytvoria hustý porast, ktorý plní niekoľko dôležitých funkcií. 

Ochrana pôdy pre eróziou

Hustý porast bylín a tráv chráni pôdu pred vodnou a veternou eróziou. Korene rastlín spevňujú pôdu a zabraňujú jej odplavovaniu. Pokryvné rastliny zvyšujú schopnosť pôdy zadržiavať vodu a obohacujú ju o živiny. Zároveň pôsobia ako prirodzený štít proti burinám, čím znižujú potrebu chemických postrekov.  

Skvelou voľbou pre zazelenanie môžu byť: lucerna, horčica alebo facélia. Ich korene rozrušujú tvrdé vrstvy pôdy, čo umožňuje lepšiu cirkuláciu vzduchu a prienik vody. Tým sa vytvára ideálne prostredie pre mikroorganizmy, ktoré sú kľúčové pre zdravie pôdy. 

Facélia je navyše obľúbená najmä ako medonosná rastlina, včely a iný opeľujúci hmyz ju doslova milujú. Poskytuje im bohatý zdroj nektáru a pomáha zvyšovať biodiverzitu. Jej rýchly rast a mohutné korene pomáhajú zlepšovať štruktúru pôdy, bránia erózii a pridávajú do pôdy organickú hmotu. Okrem toho pôsobí ako prirodzený potláčač burín, čím znižuje potrebu chemických herbicídov. Facélia je teda multifunkčná rastlina, ktorá je prínosná nielen pre farmárov, ale aj pre samotné životné prostredie. 

Zlepšenie pôdnej štruktúry

Korene bylín prenikajú do pôdy a zlepšujú jej štruktúru. Pôda sa stáva priepustnejšou pre vodu a vzduch, čo je dôležité pre zdravý rast rastlín. 

Zvýšenie biologickej aktivity

Zazelenanie podporuje rozvoj užitočných pôdnych organizmov, ako sú dážďovky a mykorízne huby. Tieto organizmy zlepšujú úrodnosť pôdy a prispievajú k lepšiemu rastu rastlín.