Jarný umývací postrek
Jarným umývacím postrekom eliminujeme škodcov a choroby, ktoré by sa inak rýchlo rozšírili a spôsobili rozsiahle škody. Kvalitné prípravky a presne načasované postreky sú zárukou zdravého porastu a bohatej, kvalitnej úrody.
Po období rezu a strihania prichádza čas na prvý, jarný umývací postrek. Ide o dôležitý, nenahraditeľný a vysoko účinný krok v ochrane ovocných stromov, kríkov a viniča. Jeho cieľom je zničiť prezimujúce štádiá škodcov, ktorí sa v tomto období zdržujú a škodia na kôre stromov i pod ňou. Účinne tak zneškodníme (vysušíme) vajíčka a liahnuce sa larvy vošiek a roztočov. Toto vývojové štádium škodcov je zasiahnuteľné iba na jar, v čase, keď sú stromy a kry ešte bez listov.
Predjarný postrek má byť výdatný a dôkladný. Optimálny účinok dosiahneme aplikáciou za bezvetria.
Ak nám záleží na tom, aby sme dopestovali zdravé ovocie a vinič, odporúčame uprednostniť riešenia, ktoré „vymyslela“ príroda sama - vysoko ekologické bio prípravky BorOil (dodáva rastlinám bór a terpény), CuproTonic (proti chorobám a baktériám) a PlanTonic (proti škodcom)
Podľa návodu si do postrekovača pripravíme postrekovú kvapalinu z týchto troch prípravkov a vody. Dôkladne umyjeme všetky stromy, kríky a vinič.
Nešetríme biologickým listovým hnojivom BorOil. Dodáva rastlinám dôležitý bór, terpény a napomáha kvitnutiu. Odporúčame použiť koncentráciu 40 ml/ 10 l.
Do postrekovej kvapaliny primiešame meďnatý prípravok Kocide a CuproTonic v koncentrácii 40 ml/10 l.
Na ovocné stromy, kríky a vinič, kde nie sú nasadené dravé roztoče Typhlodromus pyri, do postrekovej kvapaliny pre zvýšenie účinnosti pridáme síru.
Čo sú terpény
Tieto organické aromatické zlúčeniny plnia v prírode nenahraditeľnú úlohu. Vytvárajú vôňu typickú pre každú rastlinu. Vďaka ich kombinácii vonia rozmarín ako rozmarín, levanduľa ako levanduľa, borovica ako borovica. Človek dokáže konkrétne vône priradiť ku konkrétnej rastline. Terpény však majú oveľa dôležitejšiu úlohu – chránia rastliny pred škodcamia a pred infekčnými choroboplodnými zárodkami. Okrem toho vďaka nim vône rastlín lákajú opeľovače, zároveň však niektoré druhy škodlivého hmyzu odpudzujú.
Prečo rastliny potrebujú bór
Nedostatok bóru znižuje základnú látkovú premenu rastlín (fotosyntézu). [1] Zároveň zvyšuje vstrebávanie škodlivých zlúčenín z chloroplastov. Pôsobí na tvorbu generatívnych orgánov (tyčinky, piestiky, plod), zvyšuje klíčivosť peľu, ovplyvňuje tvorbu bunkových stien, tkanív a rast koreňov. Pozitívne pôsobí na zdravotný stav, kondíciu a vitalitu rastlín.
[1] Fotosyntéza je základný, nenahraditeľný biochemický proces, vďaka ktorému rastliny vytvárajú organickú hmotu a kyslík zo svetla, vody a oxidu uhličitého.