LARVANEM na nosánika

Pôdne škodce zvyčajne uprednostňujú len určitý druh rastlín. No veľká časť z nich sú polyfágne škodce, čiže všežravce, a navyše s veľmi pestrou paletou obľúbenej potravy. Medzi nich patrí nosánik ryhovaný (Otiorhynchus sulcatus), ktorého jedálny lístok tvorí asi 200 druhov prospešných rastlín. Zaujímavosťou je, že najviac zo všetkého mu chutí hlavne vinič a ruže, potom kríky tisu obyčajného, azalky, rododendrony a nasledujú sirôtky.

Sivočierny nosánikovitý chrobák meria v dospelosti asi 9 – 13 mm a svoju aktivitu vyvíja v nočných hodinách. Jeho prítomnosť dokazujú tanierovito obhryzené listy, na jar obhrýzajú stonky. Larvy ohnuté do tvaru rožka sú bielej farby a pri koreňoch obžierajú koreňový krčok. Netreba ani pripomínať, aké škody dokážu napáchať… Ako však proti nim zakročiť? V hĺbke pôdy sa ťažko aplikujú postreky a je nemožné odkopať každú jednu rastlinku a očistiť jej korienok od lariev škodcu.

Riešením sú parazitické hlístice. Tie vyhľadávajú svojich hostiteľov, ako sú larvy nosánika ryhovaného, larvy rôznych chrústov a tiež larvy siatice oziminovej a medvedíkov. V týchto larvách prežívajú a zároveň sa aj rozmnožujú. Neskôr svoje obete opúšťajú a vydajú sa hľadať ďalšie.

V prípade nosánika ryhovaného sú to hlístice rodu Heterorhabdititis bacteriophora , ktoré od nich spoľahlivo vyčistia celú záhradu.

Parazitické hlístice

Hlístice po aplikácii do pôdy začnú vyhľadávať škodcu, treba im však zabezpečiť primerane vlhké prostredie, preto suché hriadky polejeme. Hneď ako hlística nájde svoju obeť, vnikne do nej cez ústny otvor, dýchacími cestami či análnym otvorom. Nainfikované larvy v priebehu 24 – 48 h hynú. Uhynuté larvy následne slúžia ako potrava pre množiace sa hlístice. Potom, ako nová generácia hlístic dosiahne larválne štádium, opúšťa telo svojho hostiteľa a cyklus sa opakuje, čiže sa začína vyhľadávanie nových hostiteľov. Vývojové štádium hlístic trvá 7 až 21 dní.