Biologicky proti plesni na rajčinách

www.zahrada.sk

Ochorenie sa objavuje na rastlinách pestovaných v uzavretých priestoroch, ako i v poľných podmienkach. Výrazne znižuje úrodu. Najskôr sa objavuje na listoch a stonkách, potom i na plodoch. S fytoftórou sa pritom môže stretnúť pestovateľ na severe aj na juhu Slovenska. S príchodom vlhkého počasia sa hneď začína infekčný tlak. Zemiaky bývajú napadnuté o niečo skôr ako paradajky. Z odrôd rajčín sú však náchylnejšie práve veľké šťavnaté a chutné odrody.

Primárna infekcia

Hlavnými rozmnožovacími orgánmi patogénu sú mycéliá, ktoré sa vyskytujú na napadnutých sadbových zemiakových hľuzách, prípadne na napadnutých hľuzách, ktoré nedopatrením prezimovali v pôde. Z nich sa po výsadbe mycéliá uvoľnia a primárna infekcia sa na skorých odrodách zemiakov môže prejaviť už v máji, prípadne v polovici júna.

Rajčiaky sú infikované z napadnutých zemiakov. Mycéliá sa dobre šíria vzduchom. Na vznik primárnej infekcie sú potrebné vhodné podmienky – teplota prostredia v rozmedzí 12 až 23 °C a relatívna vlhkosť vzduchu okolo 80 %, jednoducho povedané, teplé daždivé počasie. Tieto podmienky však musia trvať minimálne dva dni.

Rajčiaky sa infikujú malými trhlinami na svojom povrchu. Na starších listoch si po napadnutí možno všimnúť sivozelené vodnaté, neskôr sivohnedé a rýchlo sa šíriace škvrny. Vo vlhkom počasí sa na spodnej strane listov tvorí belavý porast plesne. Infekcia sa na plodoch šíri od kalicha. Pod vytvorenými škvrnami je dužina plodov stvrdnutá a horká, nehodí sa na konzumáciu. Pre stopku je typická tvorba ostro ohraničených hnedých škvŕn.

Ako a čím postrekovať?

Preventívne opatrenia majú uspokojivú účinnosť iba pri suchom a teplom počasí. Počas dlhšie trvajúcich dažďov je potrebná ochrana, dnes je možná už aj biologická ochrana bez chemických rezíduí (zvyškov).

Na rastliny rajčín aplikujeme od začiatku kvitnutia preventívne a podľa poveternostných podmienok prípravok Chitopron 5 % spolu s prípravkom CuproTonic alebo PlanTonic spolu s CuproTonic. Jednotlivé prípravky na báze rôznych mechanizmov účinnosti sa odporúča striedať. Intervaly aplikácie sú 7 až 14 dní v závislosti od počasia.

Pred daždivým obdobím je lepšie aplikovať PlanTonic a CuproTonic, po daždi Chitopron 5 % a CuproTonic. Počas dlhšie trvajúceho vlhkého obdobia striekame častejšie. Miešať prípravky s CuproTonicom sa oplatí, lebo na rozdiel od konvenčných fungicídov obsahuje málo medi a zinku. Účinné látky sú obalené do cukru, čo zabezpečí vniknutie do chorých buniek, pretože sa ukázalo, že sú „pažravejšie“. Toto malé množstvo medi nezaťažuje prírodu a zároveň nebrzdí vývoj rastlín ako iné meďnaté prípravky.