Obdobie starostlivosti o marhule a broskyne

V dôsledku oteplenia sa vývoj plodonosných rastlín zrýchlil, v posledných dňoch začali všade kvitnúť marhule a broskyne, vyrastiť čerešne, višne, dule, jablká a hrušky sú v štádiu myšej ušky. Púčiky hrozna sú napučané, na mieste strihnutia už slzí.

Z hľadiska ochrany rastlín sú marhule a broskyne často trpiace na choroby, najmä na odumieranie kvetov a letorastov moníliová choroba, ktoré sú v dôsledku toho najazylnejšie na infekciu v období od začiatku do konca kvitnutia. Ale pozor na infekciu kvetov stačí aj väčšia tvorba ružová. Patogén sa dostane do výhonkov a palíc cez napadnuté kvety a konečný výsledok je náhla smrť kvetov, palíc a výhonkov. Toto obdobie je najcitlivejšie preto počas kvitnutia striekať s Chitopronom5%.

Z hľadiska vnímavosti zostáva ostatným kôstkovinám iba pár dní, dostávajú sa do citlivého obdobia, stav bielych balónikov, preto by mali byť preventívne ošetrené proti chorobe BorOil spolu s CuproTonic. Od začiatku kvitnutia až po pokles kvetinových lupienkov sa mení biologický účinok pripraviť prípravok Chitopron5%. Predpokladom dobrej účinnosti je liečba 2-3 krát.

V prípade broskyne je teraz pokoj, ale oteplenie a dážď donesie riziko infekcie kučeravosť listov ( Taphrina deformans ). Ošetrite pred a po kvitnutí Folicit.

Jablko je v štádií myšieho uška čo znamená že je už citlivá na chrastavitosť. Väčšina askospór, sú už zrelé, na napadnutie listov chýba iba dážď. Medzi prvými škodcami očakávame vošky ktoré sfarbia listy na červeno. Mnohokrát si všimneme už iba červenkasté a stočené listy, ale vošky už sú v ochrane stočených listov v bezpečí pred postrekmi. Postrekujte ešte pred kvitnutím BorOil so Sulkou alebo s PlanTonik a síra.

Méra hrušková v tomto roku má priaznivé podmienky. Teraz klepnutím na 10 konárov nachádzame v lapači 8 - 10 dospelých. Nachádzame vajíčka až na 15% púčikov. Postrekovať BorOil so Sulkou.

Vinohradoch kde sa ešte neaplikovali dravé roztoče Typhlodromus pyri už sa aktivovali v púčikoch roztoče pripravme sa na prvé ošetrenie s AquasilikátomPlus a síra.