„Konečne budete môcť okoštovať krásne egreše“

►Žijeme v dekáde múčnatky, o čom svedčí aj fialka záhradná zasadená na balkóne. Infekciu sme pravdepodobne priniesli jesennými sadenicami. Túto jar, napriek zimným podmienkam, sa táto teoreticky teplo milujúca huba mohla naštartovať. Čoskoro ho nahradia muškáty a petúnie -neoplatí to už postrekovať. Ak sa infekcia vyskytla vo väčšej miere, existujú kontaktné bio postreky ako Folicit alebo PowerOf-K s BorOil, ktoré dobre fungujú i na okrasné rastliny.

►Jablká Jonatánky už ťažko dostaneme v obchodoch. Pestovatelia nemôžu ho vypestovať kvôli múčnatke. Na jeseň zostalo toľko múčnatky na týchto odrodách že už v malých záhradkách môžeme pozorovať ako štartuje spolu s púčikmi. Po prasknutí púčiku na mladých listoch už sa objaví múčnatka a štartuje, onedlho sa spóry (konídie) rozptyľujú i k susedom. Niektorí, ktorí už nastriekali síru, si viedli dobre! Až do stavu červených púčikov sa prípravky obsahom síry môžu používať najlepšie miešané s BorOil-om.

Medzi jednoduché látky patrí aj kôra vŕby PlanTonic, alebo lecitín Folicit prípadne BorOil s PowerOf-K. Skúsenosti už môžeme avizovať nielen od cudzincov ale od vlaňajška i od Slovenských pestovateľov.

► Egreše majú tiež vlastnú múčnatku, spôsobujú veľa problémov. Možno sa by ste mali pozrieť na kríky a v prípade potreby zahájiť ochranu. Dalo by sa vybrať sírnaté prípravky ale niektoré odrody sú citlivé na síru, ktorá môže spôsobiť pád listov, preto odporúčam Folicit. Funguje spoľahlivo!