Dobré rady na pestovanie jahôd - máj

Dobre usmernená výživa, ľahká ochrana proti hubovým chorobám

Jahody už majú prvé plody alebo ich pestujeme ako podkultúry, ochranu proti hubovým chorobám využívame iba nechemickú ochranu. Postrekujeme s prípravkami obsahujúce extrakty z bylín , ktoré sú prospešné pre vývoj rastlín, pričom generujú vyššiu odolnosť voči patogénom. V tomto období chránime imunitný systém rastliny s listový hnojivom BorOil    20 ml/ 10 l vody keď zvýšime dávku na 50 ml/  10 l vody dobre poslúži i proti živočíšnym škodcom ako vošky, roztoče, molice. Proti múčnatke úspešne sa používa postrek Folicit v dávke 100 ml/ 10 l vody. Prípravok Chitopron 5% v dávke 100 ml/ 10 l vody, alebo listové hnojivá Imunofol 20-30 ml/ 10 vody a CuproTonic  20 ml/ 10 l vody umocňuje fungicídny účinok a tým znižuje ich dávkovanie a je veľmi účinný v preventívnom boji proti rôznym hubovým chorobám. Proti Botrytis (hnilobe jahôd) pomáha zálievka s prípravkom Chitopron 5% v dávke 100 ml/ 10 l vody. Na listovú plochu opakovane používať postrek s listovými hnojivami PowerOf-K 60-100 ml/ 10 l vody + BorOil 20ml/10 l vody  v týždenných intervaloch zabezpečí ochranu proti hnilobe na vysokej úrovni, lebo listová výživa zlepšuje zdravotný stav rastlín. Biomit v dávke 10 ml/ 10 l vody listové hnojivo zložené jedinečne zo 60 rastlín výťažkov pri doplnení výživy sa chová ako elicitor (posilňovač imunitného systému rastlín).

Dobrá rada: Pri silnom tlaku múčnatky miešať Folicit s PowerOF-K prípadne do postrekovej kvapaliny pridať listové hnojivo CuproTonic, táto kombinácia značne posilní obranyschopnosť našich rastlín.


Opeľovanie

Na opeľovanie nedostatkom včelstva používame čmeliakov jeden úľ NATUPOL smart obsahuje od 60 do 150 čmeliakov ktoré sú schopné opeliť naše jahody stromy i zeleninu oveľa efektívnejšie než včely. Pracujú i pri teplotách od 5C° do 30C° opelia i ťažko opeliteľné odrody.